Īss ieskats gultas veļas vēsturē...

Autors Kaspars Pudans , ievietots

Šodien gultas veļas esamība un pieejamība mums sķiet pašsaprotama lieta. Taču ne vienmēr cilvēkiem ir bijusi iespēja gulēt ērtās gultās ar komfortablu gultas veļu.

Varam viegli iztēloties kā cilvēks kādreiz gulēja uz cietas zemes, pirms viņš sāka veidot lapu kaudzītes, salmu un zaru maisus, lai padarītu savu gulēšanu ērtāku.

Pirms vairak nekā 3000 gadiem senie Ēģiptieši atklāja, ka gulēt uz virsmas, kas ir nedaudz virs zemes līmeņa ir daudz patīkamāk un pilnvērtīgāk nekā vienā līmenī ar zemes virsmu (uz zemes). ...tā tika izgudroti mūsdienu gultu un matraču priekšteči.

Gultas veļas izcelsme sniedzas tālu atpakaļ vēsturē. Pirmatnējie cilvēki izmantoja vienkāršus salmu paklājus, iespējams pievienojot tiem dažādu dzīvnieku spalvas un ādas, lai būtu siltāk un mīkstāk gulēt. Dzīvnieka āda tika pārvilkta pār gulēšanai paredzētām lapu kaudzēm un salmiem, un otra šāda āda tika izmantota kā sega. Dažās valstīs, kur klimatiskie apstākļi bija tam labvēlīgi, gulēšanai plaši tika izmantots šūpuļtīkls, kam gultas veļa nebija nepieciešama.

Pamatā gultas veļas vēsture ir cieši saistīta ar audumu aušanas rašanos un attīstību.

Lini ir viens no vecākajiem augiem, kas tiek izmantots tekstila ražošanā, līdz ar to arī pirmie gultas veļas piederumi tika ražoti no liniem. Gadsimtiem ilgi lini tika audzēti Ēģiptē, un ēģiptieši laika gaitā bija attīstījuši un pilnveidojuši linu audzēšanu un linu audumu aušanu līdz perfektumam. Savu teicamo īpašību dēļ linu gultas veļa ātri kļuva populāra arī citās valstīs.

Linu audumu lielākais mīnus tajos laikos bija to iegūšanas procesa sarežģītība un laiks, kas tam jāpatērē. Sievietes smagi strādāja garas darba dienas, lai vērptu novāktos linus palagos, spilvendrānās, kabatslakatos un citos linu auduma darinājumos. Tas viss mainījās 19.gadsimta sākumā, kad tika atklāts tam laikam jauns augs un tā apstrādes process.

Līdz ar kokvilnas tīrīšanas mašīnas - “Cotton Gin” (mehānisms, kas ļāva atdalīt kokvilnas auga sēklas no kokvilnas), izgudrošanu, aizsākas kokvilnas auga plaša izmantošana gultas veļas ražošanā.

Tas bija sākums pilnīgi jaunai industrijai. Stelles tika mehanizētas, un apstrādāt kokvilnu kļuva daudz vieglāk nekā linu, kas attiecīgi arī samazināja ražošanas izmaksas, ļaujot audumam kļūt lētākam priekš pircējiem. Gala rezultātā kokvilna kļuva par galveno gultas veļas piederumu izejmateriālu.

Attīstoties tekstila ražošanai, cilvēki laika gaitā sāka izmantot dažādus audumus savai gultas veļai – zīds, brokāds (bagātīgs audums, pārsvarā no zīda, austs ar izciļņiem, izmantojot zelta vai sudraba diegus), perkāls, satīns, flanelis, poliesters (mikrošķiedra) un dažādi citi audumu sajaukumi.

Mēs varam tikai priecāties, ka dzīvojam šodien, kad mums ir tik plaša audumu izvēle.

Lai jums labi pirkumi un labs miegs!

 

 

 

 


Dalīties ar šo rakstu← Vecāks ieraksts Jaunāks ieraksts →